خبر خبر

همايش روز جهاني مخابرات هوانوردي
مراسم روز جهانی مخابرات صبح روز سه شنبه چهارم خرداد ماه در سال همایش شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران برگزار گردید. در این همایش که با حضور اعضای هیات مدیره برخی معاونین و مدیران کل ستادی، جمعی از کارمندان مسوولین و روسای ادارت تابعه در ستاد و فرودگااههای کل کشور و بازنشستگان به تبیین سوابق، وظایف، اهداف و پروژه های آن اداره کل پرداخته شد.

مراسم روز جهانی مخابرات صبح روز سه شنبه چهارم خرداد ماه در سال همایش شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران برگزار گردید. در این همایش که با حضور اعضای هیات مدیره برخی معاونین و مدیران کل ستادی، جمعی از کارمندان مسوولین و روسای ادارت تابعه در ستاد و فرودگااههای کل کشور  و بازنشستگان به تبیین سوابق، وظایف، اهداف و پروژه های آن اداره کل پرداخته شد.

در این همایش سيد احمد مومنى رخ، عضو هيأت مديره و راهبر عمليات هوانوردى شركت فرودگاهها و ناوبرى هوايى ايران، حضور يافت و در جمع پرسنل اداره كل مخابرات و فن آورى اطلاعات هوانوردى به ايراد سخن پرداخت.

در اين سخنرانى، وى از توانمندى پرسنل شاغل در اداره كل مخابرات و فن آورى اطلاعات هوانوردى تجليل كرد و با اشاره به نااميدى شركت از همكارى پيمانكار خارجى پروژه AMHS، به تمجيد از كار ارزشمند پرسنل تلاشگر اين اداره كل، كه طراحى و نصب يك نرم افزار جامع، جهت تبادل پيامهاى هوانوردى در مركز مخابرات هواپيمايى و اكثر واحدهاى مرتبط با آن در كشور را با موفقيت به انجام رسانده پرداخت و اذعان كرد، چنانچه پروژه هاى ديگرى شبيه به اين طرح، براى ساير امور مرتبط با مخابرات هوانوردى و در جهت بهينه شدن و اتوماسيون بيشتر كارها ارائه شود، شركت از آن پشتيبانى مادى و معنوى خواهد نمود.

او ضمنا يادآور شد كه فرايند عملياتى شدن پروژه هاى جديد بايد گام به گام و به نحوى باشد كه پس از انجام پژوهش هاى كارشناسى كافى، تبادل افكار و رفع نواقص احتمالى، اولا پرسنل واحد مربوطه، از طريق كارگاههاى آموزشى، كاملا نسبت به نحوه اجراى پروژه و اهداف آن آگاه شوند؛ در ثانى، اثرات پياده سازى روند جديد، بر واحدهاى ديگر، با تعامل ميان واحدها بر اساس اصل همدلى و احترام متقابل، بررسى و حل و فصل شود تا زنجيره ايمنى، حفظ گرديده و هدف اصلى شركت كه همانا انجام پروازهاى ايمن و منظم و با كيفيت است حاصل شود.

او در بخش ديگرى از صحبت هاى خود، به قانون جديد شركت، كه به تازگى در مجلس شوراى اسلامى به تصويب رسيده، اشاره كرد و با تشريح وضعيت اسفناك بودجه شركت در سالهاى گذشته اظهار داشت: " ما صددرصد درآمد شركت را به خزانه واريز مى كرديم؛ در حالى كه براى دريافت بودجه - آن هم حداكثر به اندازه مبلغ واريزى خود - بايد از طريق توافق نامه با سازمان مديريت و برنامه ريزى اقدام مى نموديم."

وى در ادامه، مشكلات مالى شركت، از جمله، تعارض با افرادى كه ادعاى تصرف زمين خود توسط شركت را داشتند و همچنين تنش با بعضى از سازمانها و نهادهاى نظامى و غيرنظامى كه مدعى دريافت بخشى از درآمد پروازهاى عبورى بودند و همچنين از دست دادن دادن منافع مالى فرودگاه امام خمينى (ره) به دليل استقلال اين فرودگاه را تشريح كرد و با انتقاد از روشى كه قانون قديمى براى حصول مطالبات از شركتهاى هواپيمايى پيش بينى كرده بود، اظهار اميدوارى نمود كه تنگناهاى مالى شركت، با تلاشهاى صورت گرفته و مخصوصا پس از تصويب قانون جديد در شوراى نگهبان و ابلاغ آن، مرتفع شود. او با بيان اينكه روند بررسى و تصويب آيين نامه هاى ادارى-استخدامى شركت، در دولت، چند ماه به طول خواهد انجاميد، پيش بينى كرد كه منافع حاصل از قانون جديد، پنج تا ده سال ديگر نمايان شود.

مومنى رخ همچنين دليل تغيير نام شركت را اثر قالبى نام قبلى بر ذهن مخاطب، به ويژه نمايندگان مجلس شوراى اسلامى دانست كه صرفا وظيفه اداره ترمينال ها و امور حواشى آن، مانند تاكسيرانى را به ذهن متبادر مى كرد؛ در حالى كه كار اصلى شركت، بسيار تخصصى تر از اينها بوده و اصلى ترين بخش آن ناوبرى هوايى است.

او در پايان، با تجليل از سجاياى اخلاقى مهندس زرين اقبال، سرپرست سابق اداره كل مخابرات و فن آورى اطلاعات هوانوردى كه به تازگى بازنشسته شده است، از وى تقدير و تشكر كرد.

سخنران ديگر اين مراسم، سعيد اكبرى، معاون عمليات هوانوردى شركت فرودگاهها و ناوبرى هوايى ايران بود. ایشان در سخنان خود، ضمن بيان اهميت مخابرات و ناميده شدن عصر حاضر به نام عصر ارتباطات، به نقش مهم اداره كل مخابرات در تبادل پيامهاى هوانوردى و رساندن اطلاعات ذى قيمت به كنترلرهاى مراقبت پرواز و از آن طريق به خلبان ها اشاره كرد و بيان داشت كه فراموش شدن هاى مقطعى و بى مهرى هاى گاه و بيگاه به اداره كل مخابرات نمى تواند و نبايد نقش برجسته اين اداره كل را كمرنگ سازد.

وى همچنين فرا رسيدن اعياد شعبانيه را به حاضرين تبريك گفت.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط